Cała prawda o rozwoju osobistym

Rozwój osobisty to jeden z najlepszych produktów marketingowych, jakie stworzył człowiek a właściwie człowiek sprzedawca, człowiek marketingowiec.

Zacznijmy jednak od początku…

Czym jest rozwój ? Otóż  może Cię zaskoczę drogi czytelniku ale nie przytoczę żadnej bardzo złożonej typowej szkolnej regułki. Z racji tego, że jestem inżynierem, przedstawię Ci tą definicję inaczej. Rozwój to po prostu proces. Proces to działanie, lub ciąg działań, które przekształcają nam to, co mamy na wejściu, w to, co uzyskamy na wyjściu. Każdy proces ma swój określony cel i w każdym procesie występują zakłócenia, jednak ten problem omówię w innym artykule. Gdy do słowa rozwój dodasz słowo “osobisty” otrzymujesz proces realizowany na sobie samym. I tutaj jest już pierwsza pułapka, ogromne, totalne przekłamanie.

Dlaczego ?

Ponieważ każdy człowiek od początku swoich narodzin, poprzez całe swoje życie ciągle się rozwija, niezależnie od tego czy tego chce czy tego nie chce. Czy będzie to rozwój w dobrą bądź w złą stronę, to już inna, chociaż tak naprawdę najważniejsza sprawa…

Sztuczka tkwi w tym, że są ludzie, którzy próbują wpływać na swój rozwój i uczynić go świadomym. Zaczynają analizować samych siebie, swoje życie i dokonują pierwszych wyborów, bo chcą zmian na lepsze, lub nieświadomie wybiorą zmiany na gorsze. Stety lub niestety tak się jakoś przyjęło, że rozwój osobisty ma zwykle kojarzyć się z sukcesami zawodowymi, biznesowymi i z ogólnym bogactwem. Luksusowe samochody, wille z basenami, wyłącznie piękne kobiety i konta bankowe pękające w szwach od nadmiaru gotówki, wszystko to ma być według wizerunku promowanego przez wielu trenerów, jako wynik pracy nad własnym rozwojem osobistym.

Mógłbym się z tym zgodzić niemal na 100 %, gdyby nie jeden bolesny fakt. Otóż poznałem w życiu bardzo wiele osób, które nigdy nie interesowały się rozwojem osobistym, nigdy nie przeczytały nawet jednej książki o takiej tematyce, nigdy nie jeździły na żadne szkolenia z rozwoju osobistego a jednak odniosły sukces w życiu i to często zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym.

Jeszcze bardziej zastanawiające jest to , że sukcesy tych ludzi nie miały nic wspólnego z ich poziomem wykształcenia. Osobiście poznałem kilka osób, które stworzyły własne firmy od zera, mając wykształcenie zawodowe lub nawet tylko podstawowe, żeby było śmieszniej, znakomicie poradziły sobie w czasie kryzysu i przetrwały do dzisiaj. To nie paradoks, tylko rzeczywistość i tym bardziej dla mnie, człowieka, który interesuje się rozwojem osobistym, wydaje się to być nielogiczne a jednak…

Każda z tych osób cechowała się silnym charakterem, fachem w ręku i niesamowitą pracowitością. Poza tym te osoby wykazywały się bardzo chłodnym, skalkulowanym spojrzeniem na życie i nie nazwałbym ich marzycielami. Właściwie mógłbym powiedzieć, że od każdej z tych osób emanował wybitnie zdrowy egoizm, połączony z kultem pracy.

Jednak są też osoby, które z natury są leniwe, pozbawione ambicji, wygodne, roszczeniowe a bywa, że wręcz bojące się normalnego życia. Czym w takim razie miałby dla nich być rozwój osobisty, skoro po drugiej stronie są ludzie sukcesu, którzy nie musieli z niego korzystać ? Czy zatem takie osoby mają nagle założyć sobie obrożę na szyję, smycz i zacząć wyprowadzać się samodzielnie na spacer, aby wyjść z tzw. “strefy komfortu”?

Pojęcie “rozwój osobisty” staje się jeszcze bardziej genialne i użyteczne bo… jest na co zwalić winę ! Nie wychodzi Ci nic w życiu? A widzisz… bo nie dbasz o swój rozwój osobisty. Zobacz, jakie to proste.

Trener pokazuje Ci, że masz poważny problem ze sobą, bo się nie rozwijasz, a on oferuje Ci rozwiązanie, za które oczywiście  musisz zapłacić bo stawką jest sukces…Pytanie tylko, czy Twój czy jego…

Rozwój osobisty to również genialne narzędzie do napompowania własnego ego, bo w końcu będziesz mógł powiedzieć tak:

“Popatrz na tych przeciętnych ludzi, oni są zwykli ale ja dbam o mój rozwój osobisty więc jestem kimś więcej niż oni, bo oni nigdy nie będą ludźmi sukcesu, bo nie pracują nad sobą tak jak ja,nie poznali sekretu…”

Tak właśnie rodzi się iluzja bycia lepszym od kogoś,  z samego faktu, że się rozwijasz. Tylko, że Ty rozwijasz się zawsze, niezależnie od tego, czy tego chcesz, czy nie.

Możesz zatem stwierdzić, że rozwój osobisty nie jest Tobie do niczego potrzebny i znakomicie dasz sobie radę, skoro inni też sobie poradzili. Niestety, zwykle bywa tak, że to wyjątki potwierdzają regułę i tak naprawdę nie ma na świecie dwóch takich samych osób, zatem nasza unikatowość powoduje, że każdy z nas potrzebuje innych bodźców do wprowadzania zmian w swoim życiu na lepsze.

Są i zawsze znajdą się osoby, które aby ruszyć z miejsca, potrzebują silnej motywacji do działania. To właśnie dla takich ludzi rozwój osobisty jest najlepszą receptą na rozwiązanie ich problemów.

Czym jest prawdziwy rozwój osobisty, żeby przyniósł pozytywne skutki w Twoim życiu ?

Na prawdziwy rozwój osobisty składają się następujące elementy:

  1. Wiedza
  1. Praca
  1. Mądrość
  1. Zdrowy rozsądek
  1. Doświadczenie
  1. Wizja, Misja, Cel

Te elementy omówię szczegółowo w następnym artykule.

Przede wszystkim zapamiętaj, że elementy, które wymieniłem powyżej są niezbędne do tego aby Twój rozwój osobisty był efektywny i skuteczny. Jeżeli któregoś z tych elementów zabraknie, może Ci się nie udać…

Jest taki drobny szczegół…

Różnica między rozwojem osobistym w sensie marketingowym a prawdziwym rozwojem osobistym polega na tym, że w tym pierwszym masz do czynienia z produktem, za pomocą którego masz poczuć się lepiej i otrzymać impuls do działania. W przypadku prawdziwego rozwoju osobistego, wcale nie chodzi o to abyś poczuł się lepiej, ale o to, abyś samodzielnie wykonał całą pracę i mógł później realnie zweryfikować pozytywne efekty Twojego rozwoju. Dodatkowo, fakt, że za tak samodzielnie wykonaną pracę bierzesz odpowiedzialność, powoduje, że w momencie gdy odniesiesz sukces, będziesz czuł, że ten sukces jest naprawdę w stu procentach Twój i to da Ci jeszcze większe poczucie satysfakcji.

Widzisz, nawet teraz czytając ten artykuł, tak naprawdę się rozwijasz, bo poznajesz pewien punkt widzenia, który skłoni Cię do refleksji i wyciągania wniosków. Nie jest to jednak pełny rozwój, gdyż nie ma tu elementu pracy i doświadczenia.

Zwróć uwagę na fakt, że niczego Ci nie obiecuję. Dostajesz i będziesz dostawał porcję wiedzy za darmo, natomiast całą resztę musisz wykonać sam, bo to Twoje życie, Twoja odpowiedzialność i Twoje prawo do bycia spełnionym i szczęśliwym.

Widzisz, jeżeli ja teraz poklepałbym Cię po plecach i powiedział Ci, że “Jutro będzie lepiej”, to czy naprawdę tak będzie ? Zapewniam Cię, że nie. Rozwój osobisty jest zawsze efektem systematycznej, ciężkiej pracy nad sobą a nie efektem obietnic lub chwilowego, dzikiego entuzjazmu.

Musisz wiedzieć również o tym, że z pojęciem rozwoju osobistego ściśle związane są też takie pojęcia jak motywacja i odpowiedzialność. Jest to jednak temat na osobny artykuł, który z pewnością znajdzie się na blogu.

Pozdrawiam

4 Replies to “Cała prawda o rozwoju osobistym”

    1. Wątek o mądrości będzie rozwijany w osobnych artykułach, które właśnie są w przygotowaniu. Poruszę kwestię mądrości i inteligencji, mądrości wyuczonej i pseudo-mądrości. Obecnie piszę książkę, która będzie znacznym uzupełnieniem tego bloga, ale najcenniejsze wątki i wiedzę znajdziesz właśnie tutaj. Pozdrawiam !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

* Wymagane świadome zaznaczenie pola wyboru

*

Wyrażam zgodę