Jak napisać bardzo dobre CV, gdy nie masz doświadczenia ?

Zanim rozwinę treść tego artykułu na dobre, najpierw  należałoby zadać sobie pytanie, co to w ogóle znaczy “Bardzo dobre CV” ?

Otóż bardzo dobre CV, to takie, którego zawartość idealnie trafia w oczekiwania pracodawcy.

Aby była jasność, nie chodzi o sam układ CV, rodzaj i wielkość czcionki czy odległość między wierszami i nie tego będzie dotyczył ten artykuł. Chodzi o konkrety, a więc o to, co tak naprawdę potrafisz i o to, czy to co potrafisz, pozwoli rozwiązać konkretne problemy danego pracodawcy. Mówiąc wprost, pracodawcę interesuje tylko to, czego on chce a nie to,  czego Ty chcesz, redagując i wysyłając mu swoje CV.

Pracodawca, oglądając Twoje CV, tak naprawdę szuka rozwiązania swojego problemu, z którym ma do czynienia w określonym obszarze funkcjonowania firmy.

Drogi czytelniku, tutaj też przypominam Ci i uczulam na to, że to ludzie tworzą firmy. Firma to ludzie, nie maszyny, nie mury, nie biura a właśnie ludzie. Kiedy więc zamierzasz rozesłać swoje CV, odradzam Ci tok rozumowania typu “Pierwsze moje CV wyślę do Firmy X, w budynku Y, przy ulicy Z. Drugie CV wyślę do Firmy Y, w budynku Z, przy ulicy X”. Takim podejściem na dzień dobry skażesz się na porażkę. Dlaczego ? Bo przestajesz o swoim CV myśleć jak o ofercie skierowanej do konkretnej osoby, która posiada moc decyzyjną o Twoim potencjalnym zatrudnieniu. Firma, jako taka, nigdy nie jest zainteresowana Twoim CV a już tym bardziej zatrudnieniem Ciebie jako pracownika, bo nie taki jest cel jej istnienia.

Jak wspomniałem wcześniej, pracodawca patrzy na Twoje CV przez pryzmat swoich oczekiwań. Jeżeli zawartość tego CV będzie korespondowała z jego oczekiwaniami, wtedy masz szanse na kolejny etap rekrutacji.

Zasadniczo można powiedzieć, że na rynku pracy funkcjonują dwa podstawowe rodzaje CV. CV osoby z doświadczeniem i CV osoby bez doświadczenia. Proste ? Proste, tylko niejasne.

Zawartość CV osób z doświadczeniem jest dla pracodawcy z automatu bardziej interesująca. Wynika to z tego, że całe przedstawione tam doświadczenie pracownika oraz informacje o tym, w jakim firmach i na jakich stanowiskach pracował, mogą już same w sobie stanowić świetną reklamę i “markę” tego pracownika. Chodzi o to, że rynek pracy wchłonął już taką osobę, rynek pracy ją zweryfikował i teraz, dla np. następnego pracodawcy taka osoba jest o wiele bardziej wiarygodna, ponieważ nie przychodzi ona wprost “z ulicy”.

Z czego to wynika ?

Pracodawca, poszukując nowego pracownika, bądź zatrudniając go, tak naprawdę podejmuje ryzyko. Ryzykuje on stratą swojego czasu, stratą pieniędzy, bo przecież musi mu wypłacać wynagrodzenie, stratami materialnymi, jeżeli nowy pracownik coś uszkodzi a nawet utratą dobrego wizerunku. Wobec tego wszędzie tam, gdzie potrzebuje on pracownika z doświadczeniem, będzie poszukiwał pracownika, który to doświadczenie posiada.

Oczywiście to nie zawsze tak działa…

Zawartość CV osób bez doświadczenia to zawsze dość problematyczna kwestia. Drogi czytelniku, jeżeli Jesteś osobą bez doświadczenia zawodowego i dopiero wchodzisz na rynek pracy, Twoje CV nie oferuje “marki” i dla potencjalnego pracodawcy jest tylko dowodem na to, że rynek pracy jeszcze Ciebie nie zweryfikował, a zatem, jeżeli on będzie pierwszym, który da Ci kredyt zaufania i zaoferuje Ci zatrudnienie, to on ryzykuje najbardziej, bo przyjmuje człowieka, w którego będzie musiał sporo zainwestować. Skąd to pojęcie zainwestowania ? Gdyż na tym poziomie, Twoje wynagrodzenie, to ryzykowna inwestycja pracodawcy w Ciebie, bo on nie wie dokładnie, czy poradzisz sobie na danym stanowisku i czy sam będziesz nim zainteresowany na dłużej.

Jaka zatem powinna być treść Twojego CV, jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia, ukończyłeś szkołę i chcesz rozpocząć swoją pierwszą pracę ?

1. Pokaż w CV swoje zaangażowanie.

Wykaż, w nim wszelkie odbyte staże, praktyki oraz wolontariaty. Pracodawcy co prawda mają świadomość, że tego typu “doświadczenia” na ogół nie mają jakiejś wielkiej wartości, ale dzięki temu widzą, że Tobie się chce i Jesteś zdeterminowany a to jest bardzo ważne.

2. Zaakcentuj swoją lojalność.

Potencjalny pracodawca nie wie, czy przypadkiem nie okażesz się skoczkiem, który nigdzie nie potrafi zagrzać swojego miejsca na dłużej, a są takie stanowiska i zawody, w których duża rotacja robi głównie szkodę a nie pożytek. Warto abyś wspomniał, że potrafisz być lojalny i konsekwentny, o ile faktycznie taki Jesteś.

3. Podkreśl cechy Twojego charakteru, pasujące do stanowiska o które się starasz.

Muszą to być cechy, które naprawdę posiadasz. Nie zmyślaj. Jeżeli dane stanowisko wymaga jakiejś konkretnej cechy charakteru, np. spokój i opanowanie, zaznacz to w CV. Weź pod uwagę również to, że najprawdopodobniej zostaniesz o to zapytany na rozmowie kwalifikacyjnej.

4. Informacje zawarte w CV muszą być spójne.

Jeżeli zawartość Twojego CV będzie wyglądała tak, jakby ktoś rzucił w nią granatem, a zatem wymienione mocne i słabe strony Twojej osoby będą się wzajemnie wykluczać i znosić, rodzaj zdjęcia dołączonego do CV, będzie zaprzeczał posiadaniu kultury osobistej, którą zadeklarowałeś, kierunki szkół, które ukończyłeś, bądź ukończyłaś, oraz czasy trwania edukacji, będą wyglądałby tak, jakby z każdej kolejnej szkoły Cię wyrzucono, to niestety takie CV nie będzie potraktowane poważnie.

5. Jedna wersja CV do wszystkich firm, czy tzw. CV desperata. Tak nie rób !

Jeżeli twoje CV będzie skonstruowane tak, iż będzie po nim widać, że nic nie umiesz, szukasz pracy jakiejkolwiek, gdziekolwiek, u kogokolwiek, na jakimkolwiek stanowisku, za jakiekolwiek pieniądze, to wybacz ale takie CV nie będzie żadnym poważnym, profesjonalnym CV. To tylko papier świadczący o akcie desperacji i braku pomysłu na siebie. Pracodawcy z reguły nie szukają desperatów, chociaż są wyjątki i może przy odrobinie szczęścia taki Ci się trafi, gdy np. trzeba będzie wykopać dwukilometrowy dół za beznadzieją stawkę, za która nikt nie chce się tego podjąć, wtedy… owszem, masz szanse…

CV redaguj zawsze pod konkretną firmę, uwzględniając wymagania stawiane w ofercie pracy. Jeżeli spełniasz tylko część wymagań, to wymień przynajmniej część, ale niech osoba rekrutująca widzi, że to CV ma formę odpowiedzi na konkretną ofertę związaną z danym stanowiskiem pracy.

Widzisz, jest wiele firm, które wolą młode osoby bez doświadczenia i jeżeli nie masz tego doświadczenia, swoje CV redaguj i wysyłaj właśnie do takich firm. Są firmy, które wolą sobie “wychować” pracownika, wolą same go ukierunkować od podstaw, a nawet po przez system szkoleń uniknąć błędów, jakie mógłby kontynuować z poprzednich doświadczeń. Jeżeli głównie interesuje Cię praca na etacie a zaczynasz od zera, próbuj sił w takich firmach, które nie boją się zatrudniać osoby tuż po ukończeniu szkoły. Pamiętaj, że zyskujesz zawsze doświadczenie, a to jest bezcenne i nie ma takiej książki, ani szkoły, ani kursu na świecie, z którego nabyłbyś tego doświadczenia.

6. Jeżeli odniosłeś jakieś sukcesy, pochwal się nimi, ale z pokorą i umiarem.

Jeżeli odniosłeś jakieś sukcesy, np. na uczelni, w szkole, byłeś stypendystą, wygrałeś jakiś konkurs, który wymagał od Ciebie wiedzy czy umiejętności, pochwal się tym w CV. Dla pracodawcy jest to wyraźny sygnał, że potrafisz podejmować wyzwania i masz potencjał intelektualny. Oczywiście takie informacje podawaj w sposób stonowany, bez sformułowań typu “byłem, jestem najlepszy w…”.

7. Uprawnienia, kursy, szkolenia.

Niekoniecznie musisz przedstawiać tylko te, które pasują do danej oferty pracy. Czasem warto wykorzystać element zaskoczenia. Inżynier z uprawnieniami na wózek widłowy ? Brzmi dziwnie, ale bardzo dobrze świadczy o potencjalnym kandydacie na pracownika. Pracodawca może stwierdzić, że może właśnie dodatkowo potrafisz coś, co przyda się mu w firmie.

8. Treść powinna być zgodna z prawdą.

Wszystko, co napiszesz w Twoim CV, może być użyte przeciwko Tobie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Niczego nie koloryzuj, bo owszem, możesz oszukiwać samego siebie, jeżeli Ci to odpowiada, ale nie oszukasz osoby rekrutującej. Pamiętaj o tym, że profesjonalni HR-owcy, to często ludzie mający pojęcie o psychologii, technikach manipulacji, negocjacji i o paru innych zawodowych sztuczkach, na których Ty polegniesz w pierwszej minucie rozmowy. W CV podawaj informacje tylko i wyłącznie prawdziwe.

9. Wypisz listę konkretnych umiejętności.

Jeżeli nie masz doświadczenia, które miało związek z pracą na etacie, umowie zlecenia czy umowie o dzieło, a masz jakieś konkretne umiejętności nawiązujące do danej oferty pracy, po prostu wymień je w CV.

10. Język obcy nie może być Ci obcy… Czyli jaki poziom prezentujesz ?

Bardzo wiele osób wchodzących na rynek pracy ma problem z określeniem poziomu swoich zdolności językowych w CV. W gruncie rzeczy sprawa jest prosta. Jeżeli wiesz, że danym językiem obcym posługujesz się w sposób komunikatywny, napisz że w sposób komunikatywny. Jeżeli wiesz, że znasz i rozumiesz tylko podstawowe zwroty, napisz poziom podstawowy. Dlaczego ? Otóż najczęściej jest tak, że będziesz korzystał ze słówek, zwrotów i konstrukcji zdaniowych typowych dla danej branży. W związku z tym, na początku nie ominą Cię pewne problemy z komunikacją nawet przy prostych zwyczajowych czynnościach. Wobec tego i tak konieczna będzie nauka słówek i zwrotów typowych dla branży i rekrutujący doskonale zdają sobie z tego sprawę. Osobna kwestia to biegła znajomość języka. Jeżeli nie Jesteś absolwentem filologii danego języka, nie mieszkałeś zagranicą przez wiele lat, gdzie byłbyś zmuszony do codziennego posługiwania się językiem obcym, raczej nie deklaruj w CV poziomu biegłego. Jeżeli mieszkasz i żyjesz w Polsce, i tylko sporadycznie masz okazję posługiwać się innym językiem, niestety nie masz nawet warunków to trenowania biegłości. Jesteś Polakiem, myślisz po polsku, z automatu korzystasz z polskiej gramatyki, a nie z gramatyki języka obcego, więc deklarowanie biegłości w CV nie ma żadnego sensu. To jest weryfikowalne na rozmowie kwalifikacyjnej, nawet tej przedwstępnej, którą można przeprowadzić w rozmowie telefonicznej.

11. Zainteresowania w CV- tylko gdy są konkretne i podkreślają Twoje mocne strony.

Jeżeli napiszesz w zainteresowaniach hasło “sport”, to co to ma oznaczać dla potencjalnego pracodawcy ? Czy oznacza to, że czynnie uprawiasz jakiś sport a może chodzi po prostu o to, że przesiadujesz przez telewizorem z alkoholem, paczką chipsów i oglądasz mecze reprezentacji ?

Przy podawaniu swoich zainteresowań musisz być konkretny. Jeżeli biegasz, bierzesz udział w biegach krótkodystansowych czy maratonach, wspomnij o tym. To wyraźny sygnał dla pracodawcy, że dbasz o swoją kondycję i jest w Tobie energia. Jeżeli grasz w szachy, wspomnij o tym. Dla rekrutującego to sygnał, że stać Cię na świadomy wysiłek intelektualny i potencjał w obszarach, gdzie potrzebny jest umysł analityczny i myślenie strategiczne. Jeżeli interesujesz się motoryzacją, ok, ale jest to hasło nieprecyzyjne, bo cóż ono oznacza ? Interesujesz się motoryzacją, czyli czym ? Budową silników, skrzyń biegów, lakiernictwem, blacharstwem, remontujesz zabytkowe samochody a może po prostu raz na pół roku kupujesz jakieś czasopismo motoryzacyjne, z którego dowiadujesz się, że jakaś marka samochodu jest najlepsza, a inną należy zaorać i dla pewności spalić, po czym powtarzasz te nowinki wśród znajomych i robisz z tego “wiedzę” o motoryzacji ? Pamiętaj, bądź konkretny, jeżeli nie potrafisz, nie wspominaj o zainteresowaniach w CV, bo tylko się skompromitujesz. Podawanie zainteresowań w CV ma jedną ogromną zaletę, gdyż może wydarzyć się tak, że Twój przełożony będzie miał dokładnie taką samą pasję i będzie chciał się nią również z Tobą podzielić. To kapitalna baza do tego, by umocnić relacje i zawiązać wartościowe znajomości na poziomie nie tylko zawodowym ale i prywatnym.

Na koniec, kwestia podawania w CV swojego wykształcenia i ukończonych szkół. Sprawa jest tak naprawdę oczywista, podajesz informacje o swoim wykształceniu, takim, jakie posiadasz obecnie. Pomijasz oczywiście ukończenie podstawówki, gimnazjum czy liceum, no chyba, że po za tymi ukończonymi szkołami nic więcej nie masz w CV do zaoferowania. Natomiast prawdziwą patologią i nonsensem jest ukrywanie swojego wykształcenia w CV, czyli nie wspominanie o ukończonych kilku kierunkach studiów, studiach podyplomowych, czy innych typach szkół, z których mogłeś lub mogłaś wynieść jakąkolwiek sensowną wiedzę. Jeżeli nie masz szacunku do własnego wykształcenia i pracy włożonej w jego uzyskanie, to tym bardziej potencjalny pracodawca też nie ma obowiązku okazywania szacunku wobec Ciebie. Jak szanujesz swoją wiedzę i wykształcenie, tak inni będą ją również szanowali.

Idealne CV i nieidealny pracodawca ?

Jeden z czytelników bloga zwrócił mi uwagę na to, że przedstawiłem na tyle idylliczny schemat, iż w praktyce nie zawsze działa, gdyż, jak stwierdził, bywa tak, że pracodawcy sami nie wiedzą czego i kogo potrzebują, bądź od samego początku proces rekrutacji nie przebiega profesjonalnie. Otóż, drodzy czytelnicy, w szczególności Ci, którzy są w trakcie poszukiwania pracy, pamiętajcie o tym, że brak profesjonalizmu po stronie potencjalnego pracodawcy w zakresie przeprowadzania procesu rekrutacyjnego w ogólnie nie jest Waszym problemem. Natomiast, jest to dla Was wyraźny sygnał do tego, aby poważnie zastanowić się na tym, czy warto inwestować swój czas i pieniądze w celu stawiania się np. na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego ? Ponieważ, jeżeli firma nie radzi sobie w takim obszarze, to istnieje podejrzenie, że również w innych obszarach jej funkcjonowania będzie wykazywać się amatorszczyzną. To się zdarza i nie jest Waszą rolą przejmowanie się tym, aczkolwiek, obie strony w takim przypadku są stratne. Jeżeli chodzi o kwestię dotyczącą tego, że pracodawcy nie wiedzą czego chcą, przez co Wasze CV może zostać odrzucone, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Owszem zdarza się, że np. powstaje nowa firma, która przez jej zarząd jest dopiero “układana” i tak naprawdę decyzję o obsadzeniu stanowisk, zakresie obowiązków i ilości załogi podejmuje na drodze prób i błędów. Tego typu rekrutacje też mają miejsce i są one trochę jak loteria, albo się uda, albo nie. Z kolei oferty pracy, które sprawiają wrażenie, jakby pracodawca nie wiedział kogo szuka, nie zawsze są dziełem przypadku czy niezdecydowania, a przemyślanym zabiegiem mającym na celu przykuć zainteresowanie większej liczby kandydatów, bądź stworzenie nowych stanowisk pracy dla nowych zadań i obowiązków, które dopiero będą realizowane. Drogi czytelniku, nie masz wpływu na jakość przeprowadzanej rekrutacji, masz jednak wpływ na to, jak na nich wypadniesz a dobrze przygotowane CV pomaga Ci w tym zawsze.

Pamiętaj !

Rolą firm nie jest gromadzenie i studiowanie CV wszystkich nadsyłających je kandydatów. Każdego dnia przez ręce HR-owców przechodzą setki CV, ale najczęściej jest tak, że tylko niewielka ich część nadaje się do rozpatrzenia, właśnie ze względów, o których wspomniałem w tym artykule. Twoje CV, to tak naprawdę oferta, która ma być atrakcyjna i dawać sygnał, że to właśnie Ty będziesz stanowił wartość w firmie dla potencjalnego pracodawcy. Pracodawcy, który tak naprawdę jest Twoim klientem.

Powodzenia

12 Replies to “Jak napisać bardzo dobre CV, gdy nie masz doświadczenia ?”

 1. Nie głupie, faktycznie sprawdza się w praktyce, bo swoje CV też pisałem w oparciu o podobną metodę i odzew był. Wcześniej, jak robiłem swoje CV, to pisałem je tak, żeby mi się podobało i fajnie wyglądało i nikt na rozmowy kwalifikacyjne mnie nie zapraszał, teraz wiem już czemu hehe. Niby nic odkrywczego ale przydatne i działa !!! Fajny poradnik, dzięki chłopie, pisz dalej !

  1. Przekazywać dalej i dzielić się tym dalej, po to jest napisane 🙂 Dzisiaj ta wiedza nie jest odkrywcza ale bywa, że zapominana. Pozdrawiam.

 2. Z moich doświadczeń wynika, że nigdy nie wiadomo na co patrzą pracodawcy, raczej wybierają wedle ich “widzimisię”. Masz rację z tym budowaniem wartości w CV i podawaniem konkretów i z pewnością wiesz jak napisać takie CV, ale sam pamiętam czasy, gdy od razu po technikum moje CV to była jedna niepełna strona A4 i naprawdę nie było co tam napisać i co wtedy ? Nie wyczaruje się konkretów z sufitu. A tak na marginesie, piszesz o sobie, że Jesteś inżynierem i menadżerem, można się dowiedzieć w jakiej dziedzinie i czym zajmujesz się zawodowo na co dzień ? Pytam, bo te Twoje artykuły są bardzo mądrze napisane, dyplomatycznie i przyznaję dość obiektywnie i rozsądnie podane, widać, że masz pewną wiedzę i umiejętnie się z nią dzielisz, dlatego pytam, bo nie tylko ja jestem ciekaw. Skąd masz taką wiedzę i co Cię skłoniło do dzielenia się tutaj nią za darmo, bo widzę, że nawet nie zamieszczasz artykułów sponsorowanych i reklam ? Naprawdę szacun !

  1. Dziękuję za miłe słowa, jednak to nie ja powinienem być przedmiotem zainteresowania na tym blogu a treści, które na nim zamieszczam. W przyszłości szczegółowe informacje na mój temat znajdą się w zakładce “O mnie”. W kwestii mojego wykształcenia i zawodu, ukończyłem Politechnikę Śląską na dość interdyscyplinarnym kierunku, jakim jest ZIIP (Zarządzanie i Inżynieria Produkcji) a moje doświadczenia zawodowe jak do tej pory oscylują wokół stanowisk specjalistycznych i kierowniczych. Blog nie został założony w celach reklamowania innych firm lub marek, ale w celu tworzenia ciekawych, wartościowych treści do korzystania z nich za darmo, bo przecież to nie jest żadna tajemna wiedza, a że jest wartościowa, uważam ją za dobro narodowe, którym należy się dzielić. Być może w przyszłości pojawią się reklamy, jednak nie mogą one kolidować z misją niniejszego bloga bądź czynić jego treść mniej wartościową lub nieczytelną. W kwestii CV na niepełną stronę A4, można mieć CV na pół takiej strony a czasem wystarczyłoby tylko jedno zdanie lub hasło, jeżeli byłoby konkretne i stanowiło markę samą w sobie. Wiele zależy też od tego, do kogo to CV trafi. Pozdrawiam.

 3. Skąd Pan wie o tym, jak ten cały rozwój osobisty działa i skąd u Pana takie ciekawe i mocne przemyślenia ? Jak wejść na Pana poziom myślenia ? Jest Pan psychologiem ? Blog jest ciekawy, gratuluję pomysłu ! Jeżeli chodzi o pisanie CV, ciekawe podejście do tematu, młodym może się przydać.

  1. Na to potrzeba kilku lat, najlepiej systematycznej pracy nad sobą i niestety, nie jest to tylko kwestia wiedzy a wręcz mogę zaryzykować stwierdzenie, że wiedza to tylko niewielki procent z tego, co jest naprawdę potrzebne. Podstawa to doświadczenie i poświęcanie czasu na analizowanie różnych aspektów życia, z jakimi mamy styczność i na koniec wyciąganie słusznych wniosków. To jest najtrudniejsze. Proszę pamiętać, że nie ma ludzi nieomylnych i nikt z nas nie ma wyłączności na wszelkiego rodzaju “mądrości”. Wszystko wymaga czasu, pracy, prób i błędów. Pozdrawiam.

 4. Pomocne, ale co w sytuacji gdy firma rekrutuje i sama nie wie kogo szuka i nie potrafi profesjonalnie przeprowadzić procesu rekrutacji ? Przecież to się często zdarza w polskich realiach, że pracodawcy sami nie wiedzą kogo chcą i co wtedy ? Nawet najlepsze CV nie pomoże ! Gratuluję bloga, piszesz o rozwoju osobistym zupełnie inaczej niż inni.

  1. Droga czytelniczko, jeżeli firma nie wie kogo szuka i przeprowadza proces rekrutacji w amatorski sposób, to nie jest Twój problem. To będzie Twój problem, kiedy w takiej firmie zostaniesz zatrudniona, gdyż skoro w takim aspekcie firma przejawia amatorszczyznę, to w pozostałych obszarach swojej działalności, również może ją przejawiać, i wtedy obie strony są stratne, i Ty jako pracownik i firma również. Jeżeli widzisz, że sam proces rekrutacji nosi znamiona skeczu kabaretowego, to nie warto temu poświęcać swój czas. Są pewne granice, który jasno wyznaczają profesjonalizm i warto o tym pamiętać. Blog odnosi się do niemarketingowej strony rozwoju osobistego, stąd jest na nim przedstawiony inaczej. Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

* Wymagane świadome zaznaczenie pola wyboru

*

Wyrażam zgodę