Finanse Domowe 2 aplikacja wspierająca rozwój inteligencji finansowej

Są programy i programiki, są wydajne systemy zarządzania klasy ERP i niedopracowane, wiecznie wieszające się wersje demo. Jest też i aplikacja o nazwie Finanse Domowe 2, której autorem jest Pan Wojciech Wojdyło. Napisana w technologii .NET, za pomocą języka C# (Sharp) jest stabilnie pracującym kombajnem do zarządzania finansami domowymi o wysokim stopniu użyteczności i łatwości w obsłudze. Zacznę jednak od początku…

Jakieś ponad dwa lata temu stwierdziłem, że potrzebuję rozwiązania, które pozwoliłoby mi na dokładne kontrolowanie moich przychodów i wydatków. Wiedziałem jedno, że nie może to być żaden zeszyt, kalkulator, arkusz kalkulacyjny, czy, żartując już sobie, przysłowiowe liczydło. W tym momencie być może część osób stwierdzi, że przecież arkusz kalkulacyjny wcale nie jest takim złym rozwiązaniem. Otóż, z racji mojego zawodu i doświadczenia, gdzie często posługuję się różnymi programami do celów analitycznych, mogę stwierdzić, że jedną z najważniejszych cech takich programów jest interfejs użytkownika a także przejrzystość danych i łatwość ich skojarzenia między poszczególnymi modułami. Z tym bywa naprawdę różnie i zdarza się, że layout aplikacji jest na tyle niefunkcjonalny i nieintuicyjny, że odrzuca już na początku korzystania z niej, by później zniechęcić do siebie jeszcze bardziej i właśnie wtedy, kiedy chcemy pozyskać i przeanalizować konkretne dane.

Poszukując odpowiedniego dla siebie rozwiązania, natrafiłem na aplikację o nazwie Finanse Domowe (pierwotnie napisaną w języku Delphi), dostępną do tej pory na stronie http://www.opiumsoft.pl/finanse-domowe. Fakt, że program w pierwszej, podstawowej wersji jest darmowy, wzbudził we mnie zawahanie. Czy to aby na pewno ma sens ?

Wątpliwości zostały rozwiane…

Po ściągnięciu i zainstalowaniu aplikacji, która w sumie sprowadza się tylko do rozpakowania pliku w wybranym folderze (bowiem w istocie jest to wersja portable a więc przenośna, nie wymagająca instalacji na określonym nośniku danych), kliknięcie ikonki programu spowodowało niemal błyskawiczne jego otworzenie a moim oczom ukazał się panel zarządzania poszczególnymi zakładkami. To, co już z automatu robi bardzo pozytywne wrażenie i jednocześnie jest zdecydowanie mocną stroną tej aplikacji, to bardzo przejrzysty, niemal totalnie intuicyjny interfejs użytkownika. Już po kilku minutach wiemy jak rejestrować przychody i wydatki a w razie wątpliwości mamy dostęp do panelu pomocy, który został przygotowany w przemyślany sposób i zawiera wszystkie niezbędne informacje potrzebne do rozpoczęcia pracy z programem.

Do czego tak naprawdę służy ?

Finanse Domowe to aplikacja, której zadaniem jest monitorowanie przychodów, wydatków i oszczędności w ramach funkcjonowania gospodarstwa domowego oraz umożliwia przeprowadzanie analiz wprowadzonych płatności. Pozwala również planować i ograniczać wydatki, wspiera zarządzanie inwestycjami, długami a nawet udzielonymi pożyczkami. Pozwala na pełny controlling własnych finansów, przy czym należy pamiętać o tym, że aby program spełniał należycie swoją funkcję, konieczne jest systematyczne wprowadzanie do niego wszystkich operacji finansowych, jakich dokonujemy.

Darmowa wersja i przeskok do wersji PRO…

Darmowa wersja programu kryje się pod nazwą Finanse Domowe i właśnie od tej wersji przez ponad rok kontynuowałem moją przygodę z kontrolą własnego budżetu i rozwijaniem inteligencji finansowej. Już ta wersja zawierała wszystkie niezbędne narzędzia, jednak w momencie, kiedy musiałem “przesiąść się” na nowy komputer z nowym systemem, zdecydowałem się na zakup wersji profesjonalnej, która na początku przytłoczyła mnie ilością dostępnych funkcji, bez których dzisiaj jednak nie wyobrażam sobie panowania nad budżetem z taką jakością, jakiej wymagałem od samego początku mojego zainteresowania tematyką controllingu domowego budżetu i inteligencji finansowej. Warto dodać, że darmowa wersja jest znakomitym rozwiązaniem dla osób, które chcą rozpocząć, lub rozpoczynają właśnie swoją przygodę ze świadomym kontrolowaniem własnych finansów a także wtedy, kiedy nie są pewne tego, czy ten program spełni ich oczekiwania a spełni ! Spełni, a fundamentalnym argumentem ku temu jest fakt, że już samo korzystanie z niego zajmuje o wiele mniej czasu, niż prowadzenie papierowych rachunków bądź uzupełnianie tabel w arkuszach kalkulacyjnych. Tym bardziej, że finalnie interesuje nas to, jakie później dane i wnioski możemy uzyskać a właśnie po to stworzono ten program.

Różnice między Finanse Domowe a Finanse Domowe 2

Różnice w funkcjonalnościach wersji przedstawiono w ujęciu tabelarycznym pod linkiem https://www.finansedomowe2.pl/roznice-pomiedzy-wersjami. Warto podkreślić, że darmowa wersja programu nie ma wsparcia, tzn. nie jest rozwijana, natomiast płatne wersje programu są aktualizowane.

Dlaczego warto ?

Finanse Domowe 2 to zadziwiająco dobrze przemyślana aplikacja i w trakcie korzystania z niej nie mamy wrażenia, że napisał ją programista myślący tylko i wyłącznie kategoriami poprawności kodu. Poruszanie się między poszczególnymi zakładkami przebiega szybko i sprawnie. Okna do wprowadzania danych są czytelne oraz umożliwiają definiowanie i wprowadzanie własnego nazewnictwa. Mamy również możliwość dodawania kont innym użytkownikom i zabezpieczania ich wybranym hasłem. Kapitalnym rozwiązaniem jest opcja kategoryzowania przychodów i wydatków wraz z ich późniejszą analizą. Możliwość obserwowania linii trendu oszczędzania pokazuje nam, jak traktujemy pieniądze i działa bardzo motywująco a jednocześnie ostrzega, kiedy stajemy się bardziej rozrzutni. Na uwagę zasługują również takie funkcje jak:

Kategorie oszczędności – umożliwia kategoryzowanie oszczędności, nadawanie im własnych nazw a także pozwala do dokonywanie przelewów między każdą z oszczędności. Dzięki tej funkcjonalności w razie konieczności wyprowadzenia określonej kwoty z naszego budżetu, ułatwia podjęcie decyzji, z jakich oszczędności możemy skorzystać a przede wszystkim informuje nas o tym, czy w ogóle je posiadamy.

Obsługa długów – ta funkcjonalność pozwala na bieżąco monitorować poziom naszego zadłużenia. W przypadku, gdy zarejestrowany wydatek służy na pokrycie określonego długu, w oknie wprowadzania danych i zakładce “informacje dodatkowe” zaznaczamy zdefiniowany wcześniej rodzaj zadłużania, który będzie spłacany, dzięki czemu dokładnie wiemy, jaką kwotę już zwróciliśmy i ile jeszcze pozostało do spłaty.

Ograniczenia wydatków – ta funkcja daje możliwość nakładania limitów finansowych na poszczególne rodzaje wydatków dla danego okresu rozliczeniowego oraz w skali roku. Bardzo pomocna w nauce oszczędzania, pozwala panować nad swoim budżetem.

Wierzytelności – funkcjonalność pozwala zarządzać pożyczonymi pieniędzmi. Dzięki niej wiemy, komu pożyczyliśmy, znamy kwotę pożyczki, datę wydania pożyczki, źródło jej finansowania oraz postępy w spłacie.

Dostępne środki – dzięki tej funkcji możemy sprawdzić, ile pieniędzy pozostanie nam na oszczędnościach, kiedy opłacimy wszystkie płatności w danym okresie rozliczeniowym.

Kursy walut – pozwala na pobranie aktualnych kursów walut z sieci oraz przeliczenia naszych oszczędności w różnych walutach do wybranej waluty bazowej.

Obsługa pojazdów – ta funkcja to prawdziwy smaczek i pomimo tego, że zasadniczo nie decyduje ona o użyteczności programu, okazuje się bardzo przydatna, jeżeli chcemy prowadzić dziennik kosztów utrzymania samochodu. Jest to o wiele mądrzejsze rozwiązanie, niż korzystanie z arkusza kalkulacyjnego, tym bardziej, że dane o kosztach pozostaną w jednym miejscu.

Kopie zapasowe – backup to rzecz święta i każdy, kto chociaż raz utracił jakieś cenne, cyfrowo zapisane dane, doskonale zna ten ból i ogrom nieprzyjemności oraz kłopotów z tym związanych. W przypadku aplikacji Finanse Domowe 2, wskazujemy dwie lokalizacje, w których będzie zapisywany plik bazy danych. Najpierw określamy podstawową lokalizację pliku, do której program będzie się odwoływał przy każdym “odpaleniu”, a następnie wskazujemy lokalizację kopii bazy danych, która będzie wykonywana z automatu, albo podczas uruchamiania programu, albo podczas jego zamykania. Jest też możliwość ręcznego wykonania tej kopii ale zdecydowanie najbezpieczniej i najsensowniej jest, kiedy backup tworzony jest automatycznie a plik jest przechowywany w kilku, zupełnie różnych lokalizacjach (inne dyski, inne komputery/serwery).

Finanse Domowe 2 i inteligencja finansowa…

Inteligencja finansowa jest to umiejętność świadomego zarządzania pieniędzmi z wykorzystaniem wiedzy o oszczędzaniu, ekonomii, gospodarce, narzędziach inwestycyjnych a także narzędziach i metodach kontrolowania wszelkich transakcji pieniężnych, jakie przeprowadzamy. Pozwala ona również zabezpieczyć się przed konsekwencjami różnych zdarzeń losowych, które generują koszty i straty finansowe, oraz daje solidną bazę do poruszania się w świecie finansów w celu osiągnięcia tzw. satysfakcji finansowej a nawet wolności finansowej. Niezależnie od tego, czy Twój dochód miesięczny wynosi 1500 zł, 2500 zł, 5000 zł, 20 000 zł czy 100 000 zł i więcej, kluczowe znaczenie ma to, jak postępujesz z tymi zasobami finansowymi. Brutalna prawda jest niestety taka, że jeżeli ktoś nie potrafi mądrze dysponować nawet niewielkimi kwotami, to tym bardziej nigdy nie poradzi sobie w sytuacji, gdy nagle zostanie milionerem. Finanse Domowe 2 to właśnie taka aplikacja, która obnaży Twoje prawdziwe podejście do pieniędzy i faktyczne zdolności do zarządzania nimi przy określonych ograniczeniach i w konkretnym czasie. To jest zresztą najmocniejszy, decydujący atut tego programu, ponieważ dzięki niemu możesz sprawdzić, w jakim kierunku zmierzają Twoje finansowe decyzje. Cała idea polega na tym, aby mieć pieniądze, na bieżąco wiedzieć ile ich mamy, ile możemy a ile musimy wydać i oczywiście jak tych pieniędzy mieć więcej. Wobec tego, Finanse Domowe 2 stają się skutecznym narzędziem do monitorowania całego procesu zarządzania posiadaną gotówką.

Finanse Domowe 2 i system kopertowy…

System kopertowy to patent totalnie prymitywny na dzisiejsze czasy, ale jednocześnie genialny w swojej prostocie i wybitnie pro-edukacyjny, jeżeli chodzi o naukę panowania nad swoimi pieniędzmi na poziomie fizycznym. Polega na tym, że bierzemy zwykłe koperty na listy i opisujemy je dokładnie takimi nazwami oszczędności, jakie zdefiniowaliśmy w programie Finanse Domowe 2. Prościej mówiąc, koperty podpisujemy nazwami kategorii oszczędności, jakie nadaliśmy w tym programie. Następnie, każdą z posiadanych kwot dla każdej ze zdefiniowanych oszczędności należy rozdzielić na poszczególne koperty i umieścić je w nich. W przypadku konieczności skorzystania z określonej kwoty, wybieramy daną oszczędność w programie i przypisaną do niej kopertę, z której pobierzemy gotówkę. Skąd taki pomysł i czemu służy to rozwiązanie ? Otóż, idea polega na tym, aby najpierw na poziomie fizycznym, a więc przy bezpośrednim kontakcie z gotówką, którą możemy dotknąć i potrzymać w dłoni, móc nauczyć się panowania nad swoimi finansami i jednocześnie monitorować ich stan za pomocą programu. Jest to świetna nauka przede wszystkim dla młodych ludzi i jeżeli np. czytając to, Jesteś rodzicem, warto to rozważyć. Warto, ponieważ kiedy najpierw młody człowiek dostanie dostęp do swojego konta bankowego i swoją pierwszą kartę bankomatową, to nie pomoże już żadne zakładanie blokad i subkont, bowiem taki młody człowiek od początku zacznie mieć do czynienia z pieniądzem wirtualnym ale bez realnych, rzeczywistych narzędzi które pozwolą mu zarządzać tym pieniądzem. To jest najprostsza i najkrótsza droga do jego późniejszej finansowej katastrofy.

“No ale po co mi to ?”

Drogi czytelniku, nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że zarabianie pieniędzy wcale nie oznacza jeszcze posiadania pieniędzy. Wiedzą to, a przynajmniej powinny być tego świadome osoby, które żyją od “pierwszego do pierwszego”, czyli po dokonaniu wszystkich opłat i codziennych wydatków nie zostaje im dosłownie nic. Pieniądze zarobione ? Zarobione. Wydane ? Wydane. Oczywiście oszczędności nie biorą się z powietrza, i w naszym kraju nie brakuje ludzi, którzy zwyczajnie nie mają takich dochodów, które pozwalałyby im na zbudowanie sobie rezerwy finansowej, ale jedno jest pewne… Jeżeli nie będziesz poważnie traktował pieniędzy, nigdy nie będziesz ich miał a jednym z przejawów poważnego traktowania pieniędzy jest świadome, rzetelne kontrolowanie własnych wydatków i możliwości finansowych.

Finanse Domowe 2 i ich wersje…

Finanse Domowe 2 dostępny jest w trzech płatnych wersjach: podstawowej, wycenionej na 39 zł brutto, zaawansowanej, oferowanej w cenie 69 zł brutto i profesjonalnej, kosztującej 99 zł brutto. Istnieje też wersja demonstracyjna, która z pewnymi ograniczeniami działa nawet rok. Z rodzajami ograniczeń w tej wersji można zapoznać się pod tym linkiem http://www.finansedomowe2.pl/ograniczenia-wersji-demonstracyjnej.

Czy ten program ma jakieś wady ?

Niestety, program działa tylko i wyłącznie na platformie Windows i nie ma obecnie wersji dostępnej na Linuxie i MacOs. Ponadto nie jest dostępny w wersji mobilnej i nie działa na systemach Android i iOS. Trzeba również mieć na uwadze to, że program sam z automatu nie zajmuje się oszczędzaniem naszych pieniędzy, tylko pomaga w nauce ich oszczędzania i zarządzania nimi bez konieczności posiadania zaawansowanej wiedzy o księgowości. Część osób, którym słabo idzie obsługa komputera, może ponarzekać sobie na mnogość modułów, jednak i na to jest sposób, ponieważ można je zwyczajnie dezaktywować, co uczyni go maksymalnie uproszczonym i czytelnym.

Dla kogo Finanse Domowe 2 ?

Jeżeli Jesteś osobą, która poważnie traktuje swoje ciężko zarobione pieniądze i chce mieć realną kontrolę nad swoim budżetem, ten program to prawdziwy “must have”, który z czasem wyniesie Twoje decyzje finansowe na zupełnie nowy, wyższy poziom. Potwierdzają to zarówno moje doświadczenia, jak i doświadczenia innych użytkowników, których opinie można i warto poznać, odwiedzając stronę https://www.finansedomowe2.pl/opinie-uzytkownikow. Wersja profesjonalna tej aplikacji polecana jest najbardziej wymagającym użytkownikom, którzy cenią sobie wysoki stopień integralności danych a także poszukują narzędzia pozwalającego dokładnie rejestrować każdą operację finansową. Darmowa wersja programu usatysfakcjonuje osoby, które dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę z controllingiem domowego budżetu, a jednocześnie jest w pełni funkcjonalną aplikacją, przy której śmiało możemy pozostać, jeżeli jednak nie zdecydujemy się na jej płatną, jeszcze bardziej dopracowaną i rozbudowaną wersję.

Podsumowanie

Moje 1,5 roczne doświadczenie z Finanse Domowe oraz ponad roczne doświadczenie z wersją profesjonalną Finanse Domowe 2 pokazało, że jest to bardzo przydatny (obecnie niezbędny) i bardzo mądrze zrobiony program, który zawstydza mnogością swoich funkcji i znakomitym stosunkiem ceny do oferowanej jakości. Aplikacja przekonuje do siebie również przyjaznym, czytelnym interfejsem, prostą obsługą i stabilnym działaniem. Znakomicie zastępuje pracę w arkuszu kalkulacyjnym, przez co skraca czas wprowadzania i wyszukiwania danych. Ponadto, podczas korzystania z niej możemy liczyć na dożywotnie aktualizacje i wsparcie online, a wybierając wersję profesjonalną, w przyszłości każdy kolejny, nowy moduł będzie dostępny bez dodatkowych opłat. Mówiąc wprost, Finanse Domowe 2 – jest funkcjonalność, jest jakość, jest sens !

Aplikacja dostępna jest pod adresami:

https://www.finansedomowe2.pl/

https://www.finansedomowe2.pl/kup

http://www.opiumsoft.pl/finanse-domowe

Screeny z programu dostępne są pod adresem:

https://www.finansedomowe2.pl/screeny

44 Replies to “Finanse Domowe 2 aplikacja wspierająca rozwój inteligencji finansowej”

 1. Znany programik. Jest wporzadku. Zaskoczyłeś mnie tym, że z niego korzystasz i że tak go chwalisz. Ciekawa recenzja i parę fajnych ciekawostek. Dzięki!

  1. Testowałem go na tyle długo, że mogę o nim coś powiedzieć. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył i na dzień dzisiejszy służy mi na co dzień. Warto potraktowac go jako narzędzie wspomagające w nauce kontrolowania domowego budżetu. Pozdrawiam !

  2. Obecnie jest mi niezbędny. Dziękuję i zapraszam do śledzenia bloga bo szykuje się mały konkurs odnośnie tej aplikacji. Pozdrawiam !

    1. Są w przygotowaniu 🙂 Jeżeli coś się zmieni, poinformuję czytelników. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Program jest znany już od dłuższego czasu, chociaż długo nie wiedziałem, że jest rozwijany i dostępny w płatnej wersji. Potwierdzam, jest tani i dobry. Do domowych zastosowań wystarcza nawet podstawowa wersja.

 3. Wypróbujemy, zobaczymy. Brzmi ciekawie. Czy paragony się tam też wprowadza i analizuje ?
  Świetny blog !!! Pozdrawiam !

  1. Tak, ma menadżer paragonów. Polecam w każdej wersji. Możliwe, że zrobię konkurs, w którym będzie do wygrania rabat na tą aplikację. Warto śledzić bloga. Pozdrawiam!

 4. Ciekawa recenzja i parę informatycznych nowinek jak dla mnie. Program pobiorę i sprobuję, chociaż nigdy nie zarządzałam pieniędzmi w taki sposób o jakim piszesz. Przyjemnie wygląda Twój blog a jeszcze przyjemnej się go czyta. Tym co piszesz i jak piszesz, zabierasz mnie w zupełnie inny, lepszy świat. Dzięki !

  1. Polecam w każdej wersji. Prawdopodobnie będzie szansa wygrać go w konkursie, jaki zorganizuję na moim blogu. Dziękuję serdecznie, staram się i pozdrawiam !

  2. Potwierdzam. Blog bardzo ciekawy i taki życiowy. Daje do myślenia. Ostatnio pisze rzadziej niestety… Autora miałem okazję poznać osobiście pół roku temu. Bardzo wyluzowany, sympatyczny i mocno zdystansowany do życia i świata gość. Jeździ starym Dużym Fiatem 125p.

 5. Panie Marcinie dziękuję za lekturę tego bloga. Ma Pan tzw. lekkie pióro i przyjemny styl pisania. Wciąga i skłania do refleksji. Bardzo zgrabnie napisana recenzja, program faktycznie ciekawy, chociaż jestem kobietą starej daty i rachunki prowadzę w zeszycie do tej pory. Czekam na kolejne artykuły i zachęcam moje dzieci do czytania tego bloga, bo zawiera dużo wartościowych przemyśleń i porad. Dla mnie Pański blog jest taką ostoją normalności w tym całym zepsutym zdemoralizowanym internecie. Pozdrawiam Serdecznie. Dorota.

  1. Dziękuję. Nie wiem, co na to odpisać… Pani opinia działa bardzo motywująco i świadczy o tym, że warto rozwijać tego bloga i dzielić się wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami. Cieszę się, że się podoba. Pozdrawiam i powodzenia życzę ! Marcin

 6. Mam ten programik i też używam go od ponad roku, potwierdzam jest dobry. Ja akurat mam tą tańszą wersję ale rozważam zakup wyższej już od dłuższego czasu i w sumie po tym co napisałeś , warto bo 100 zł to nie majątek a program ma dużo opcji i najważniejsze, że działa i się nie wiesza. System kopertowy i inteligencja finansowa mnie zaskoczyły. Parę fajnych rzeczy się tu dowiedziałem. Dzięki!

 7. Fajny opis a właściwie reklama programu. Spróbuję. Blog udany i ma ogromy potencjał , w sumie jeden z lepszych jakie czytałem.

 8. Bardzo zgrabnie napisana recenzja a jednocześnie reklama w sumie całkiem przydatnego programu. Śledzę blog od początku i wrażenia są bardzo pozytywne. Teksty napisane na poziomie sprawnego copywritera o zadatkach na dziennikarza. Tak trzymaj. Pozdrawiam.

 9. Rzetelnie napisana recenzja – reklama, ale potwierdzam, że aplikacja jest naprawdę dobrze zrobiona i bardzo się przydaje. Widzę, że nie tylko dobry bloger ale copywritter też. Kiedy konkurs ?

 10. Program jest dobry ale nie rewelacyjny , bo moim zdaniem ma za dużo funkcji i przez to jest więcej klikania. Ciekawa recenzja a sam blog robi wrażenie. Ciekawe teksty i przemyślenia.

  1. Z tym się nie zgodzę, ponieważ funkcjonalności w Finanse Domowe 2 można zmniejszyć do minimum, dzięki czemu jest właśnie mniej klikania. Dziękuję, życzę dalszej przyjemnej lektury.

 11. BDB czyli bardzo dobry blog. To miło, że są w sieci takie strony, jak ta. Dużo wartościowych przemyśleń i porad, napisanych mądrym językiem, chociaż momentami zbyt skomplikowanym, a przecież można prościej. Gratuluję autorowi weny i pomysłu. Pozdrawiam
  Zuzanna

 12. Bardzo ciekawy i rzetelny artykuł a nawet za długi, ale z sensem. Program faktycznie jest godny polecenia i jest już znany na rynku od kilku lat. Faktycznie ma wiele dobrych opinii i jest tani. Co do bloga, fajnie wygląda “szata graficzna”. Maksimum treści, minimum obrazków i zero bzdurnych banerów z reklamami. Jak dla mnie blog klasy premium, tylko pisz częściej i regularnie . Pozdrawiam!

  1. Dziękuję, staram się. Mam nieco zaległości ale nie bez przyczyny. Blog ma cechować minimalizm a na reklamę to trzeba sobie zasłużyć, najpierw jakością, kulturą, szacunkiem, komunikatywnością, etyką a dopiero na końcu pieniędzmi. Przynajmniej na tym blogu taka zasada obowiązuje. Również pozdrawiam !

  1. Dziękuję i pozdrawiam ! Miałem dłuższy przestój niestety, pracy więcej niż czasu na regularne dodawanie publikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

* Wymagane świadome zaznaczenie pola wyboru

*

Wyrażam zgodę